Lakování auta: postup pro začátečníky

Technologický postup lakování auta pro začátečníky

Roman Říha
Roman Říha

Budeme vždy ti, kteří vás povzbudí, že to dokážete i sami. Nicméně lakování auta není banalita, kterou zvládnete levou zadní po přečtení obalu na autolaku. Musíte vědět, co děláte, dát si záležet a brát to vážně. Jinak vás ani ten nejkvalitnější autolak nespasí. 

Existuje určitý technologický postup lakování, který musíte dodržet. Některé kroky mohou svádět k přeskočení, ale radíme vám dobře: dodržte je. Jedině tak získáte výsledek, který bude nejen dobře vypadat, ale také vydrží.

Technologický postup je třeba přizpůsobit na míru situaci. Co opravujete, na čem, kde a proč. Pokud si nejste jisti, tak zavolejte, rádi poradíme. Základ je ale stejný.

Klasická oprava škrábance

1. Připravíme povrch – broušení

Vybrousit místo až na základní kov je jistota, ale není to nutné. V podstatě jde jen o to, aby tmel, který v dalším kroku přidáme, dobře držel. Musíme se tak hlavně zbavit lesku a získat pevný a drsný povrch bez koroze. 

Můžete využít obyčejný brusný papír i brusku. Pomůcky hledejte v sekci Broušení.

2. Dáme do základu – kytování

Teď se postaráme o tvar. Prohlubně a nerovnosti vyplníme kvalitním tmelem , který vybereme podle velikosti defektu. Jemný tmel při malém poškození, hrubý tmel pro větší (existují i univerzální tmely). Necháme podle návodu dobře vytvrdnout.

Pokud máme kvalitní plnič (krok 4.) a povrch je víceméně rovný, tento krok můžeme přeskočit.

3. Čištění a odmaštění

Před aplikací barvy musíme povrch vyčistit. Ideální je na to určený speciální odmašťovač . Často doporučovaný benzínový čistič je nouzové řešení, kterému se raději vyhněte.

4. Sjednocení – plnič

První ochranná vrstva zajistí delší životnost, větší ochranu proti korozi a pomůže, aby se lak sjednotil s okolím. Kvalitní plniče dokáží i samy o sobě odstranit drobné nerovnosti povrchu. Vrstvu je potřeba nechat důkladně zaschnout, určitě čtěte návod, některé nátěry je třeba nanášet i vícekrát.

My rádi doporučujeme plniče Dynacoat práce s nimi je rychlá a výsledky spolehlivé.   

5. Příprava na lakování

Zopakujeme broušení i očištění.

6. Lakování

A konečně se jde lakovat. Postupujte podle návodu, dejte pozor speciálně při ředění barvy a buďte pečliví. Taky pozor na kapky laku, kazí výsledný vzhled. Pro nejlepší výsledek doporučujeme několik tenkých vrstev.

Lak nechte opravdu dobře zaschnout. Během doby schnutí je prach a špína váš hlavní nepřítel, auto chraňte.

Pokud už máte s lakováním zkušenosti nebo lakujete větší plochu, doporučujeme lakovací pistoli. Všechny autolaky pro vás ale máme i ve variantě spreje, se kterým si poradíte i bez pistole.

7. Leštění

Aby to autu slušelo, povrch je dobré na závěr vyleštit, samozřejmě po dokonalém zaschnutí autolaku.

O tom si můžete přečíst jiný článek: Leštící pasta:co potřebujete vědět