Lakovací pistole

V tomto článku se dozvíte jaké máme typy lakovacích pistolí. Jak si správně vybrat tu pravou. A jak nastavit stříkací pistoli pro perfektní výsledky.

Bc. Miroslav Válek
Bc. Miroslav Válek

Pokud kladete vysoké nároky na kvalitu výsledného lakovaného povrchu, není nic lepšího než využít lakovací pistole. I přesto, že se lakování tímto způsobem může jevit jako odborná disciplína, nebuďte znepokojeni. Máme pro vás nezbytné rady a triky. S nimi, odhodláním a trochou cviku budete brzy schopni lakovat jako skutečný profesionál. Připravte se na naši průvodní cestu světem lakování, kde vám odhalíme klíčové postupy a tajemství k dosažení dokonalého výsledku.


První důležitá věc, která je třeba zmínit je, že lakování je řemeslo, každý preferuje něco jiného, jinak vypadá výsledek jeho práce, a tak se nedá říci, že je nějaká jediná správná volba a cesta. V tomto článku vám nabídneme naše zkušenosti a ukážeme postupy a výběr takový, jaký se líbí nám.

Druhy lakovacích pistolí

HVLP - Nízkotlaká stříkací pistole

High volue low pressure v překladu velký objem, nízký tlak.Tato pistole byla vyvinuta s cílem snížit spotřebu barvy. I když nižší spotřebu přinesla, bylo nutné mít velmi kvalitní kompresor, který poskytne dostatečný objem vzduchu, který tato pistole vyžaduje.

RP - střednětlaká stříkací pistole

Reduced pressure v překladu redukovaný vzduch, je za nás klasickou volbou, kterou používáme již spoutu let. Výhodou je, že nemusíte mít takové požadavky na výkon kompresoru a spotřebu vzduchu. Je lehká na obsluhu a prostě stará dobrá klasika.

Navíc v dnešní moderní době, už oba dva typy pistolí prošli takovými změnami, že rozdíl v kvalitě, spotřebě a manipulaci je shodný a tak záleží čistě na vás, který typ si oblíbíte a budete preferovat.

Jakou vybrat lakovací pistoli?

U nás najdete dvě řady lakovacích pistolí. Každá má svoje přednosti a výhody.Podívejte.

Skvělý poměr cena / výkon

Ideální lakovací pistole pro začátečníky a mírně pokročilé. Výhodou je její nízká pořizovací cena. Zároveň je schopna vytvořit krásné lakované povrchy.

Ideální pro profíky

Jestliže se věnujete lakování na profesionální úrovni, není pochyb o tom, že byste měli zvolit jednu z těch nejlepších pistolí. Nabízejí lepší a kvalitnější stříkání. Co víc, klíčové součásti se opotřebovávají výrazně pomaleji, což znamená, že tato pistole poskytuje dlouhodobě konzistentní výkon. Kromě toho disponuje mnoha možnostmi nastavení, která jsou extrémně přesná.

Jaký použít tlak do pistole?

Jak nastavit tlak na lakovací pistoli nejde jednoznačně říct, každý produkt, který stříkate má jiné požadavky. Obecně se dá říci, že se tlak bude pohybovat někde mezi 1,8 až 2,5 baru. Je dobré se ale podívat do technického listu daného výrobku.
Pokud jste úplní začátečníci, tak se můžete řídit tímto obrázkem nastavení kompresoru.

Pokud nemáte digitální pistoli, tak vřele doporučujeme koupit Star tlakové hodinky. Ty vám ukáží jaký máte opravdu reálný tlak v pistoli a pomohou vám vše správně nastavit a kontrolovat.

Sestava a její nastavení potřebná pro kvalitní lakování lakovací pistolí


Jakou vybrat trysku?

Každý profík, vám poradí něco jiného. Pro naprostou jistotu se podívejte do technického listu. Pro přibližnou představu jsme pro vás sestavili přehlednou tabulku trysek pro dané materiály.

Velikost trysky pro vybrané materiály

Airbrush

Tyto trysky jsou určeny pro drobné opravy airbrushem. To je lakovací pistole o velikosti tužky. Nejčastěji se používá v modelářství nebo při lakování drobných detailů.

Báze, 2K, Lak

Mezi tyto materiály patří klasické barvy, 2K dvousložkové systémy a vrchní bezbarvé laky

Plniče, Epoxid

V tomto rozsahu trysek se aplikují plniče a epoxidové základy.

Průmyslové barvy a polyuretany

Speciální průmyslové barvy se lakují v rozsahu trysek 1,0 až 1,8 mm.

PE stříkací tmely

Největší trysky jsou určeny pro aplikaci speciálních stříkacích PE tmelů. Jsou pro ně určeny trsky 2,0 až 3,0 mm.