Kde najdu kód barvy na vozidle?

Najít kód barvy vašeho vozu je někdy pěkným oříškem. Výrobci štítky vylepují na různá místa, dle značky a modelu vozu. Pojďme se podívat jak takový štítek vůbec vypadá a jak ho co nejrychleji najít.

Roman Říha
Roman Říha

Barva každého vozu má svůj unikátní kód. Podle tohoto kódu, značky, modelu a roku výroby, jsme schopni namíchat správný barevný odstín. Proč na tom tak záleží? Protože i obyčejná červená barva má spousty odstínů a my se vám budeme snažit namíchat ten nejvíce podobný barevě vašeho vozu. Pokud chcete identickou barvu vašeho auta, navštivte naši prodejnu, kde si barvu naměříme fotospektrometrem.

Kde najdu informace o kódu barvy?

Kód barvy je velmi často umístěn na kovovém štítku nalepeném uvnitř vozu. Některé novější vozy už nemají nalepený štítek uvnitř auta, ale naleznete jej v servisní knížce, dodávané s autem. Servisní knížka může být i v digitální podobě. V tom případě kontaktujte prodejce vašeho vozu a on vám poskytne všechny potřebné informace. Vozy značky mazda nemají štítek nikde, ani v servnisní knížce. Je tedy nutné navštívit prodejnu autolaků a nechat si odstín změřit spektrofotometrem.

1. Vzhled štítku

Štítky se vyrábí jak kovové, tak formou nálepky. Podle nařízení (EU) č. 19/2011 o požadavcích pro schvalování typu týkající se umístění a připevnění povinných štítků výrobce na motorových vozidlech a jejich přípojných vozidlech, musí každý štítek disponovat informacemi níže. Toto nařízení bohužel neupravuje informace týkající se kódu barvy vozidla. Není tedy vždy jisté, že i když se štítku dopátráte, najdete na něm tuto informaci. 

  • jméno výrobce vozidla
  • čísla schválení typu vozidla
  • maximální technicky přípustné hmotnosti naloženého vozidla
  • světový kód výrobce (WMI)
  • popisný kód vozidla (VDS)
  • rejstříkový kód vozidla (VIS)

Není vždy jednoduché poznat, co ze všech čísel a písmenek vytištěných na štítku je právě kód barvy. Pokud si nejste jisti, ničeho se nebojte. Zašlete nám vyfocený celý štítek. My z něj barvu vyčteme za Vás. Namícháme pak ten správný odstín.

2. Kde nalézt štítek s kódem barvy

Když už víte jak má štítek vypadat, tak se pojďme podívat kde ho naleznete. Nebojte i pro nás je to občas náročné. Proto jsme vám připravili fotku umístění na vozidle a přehlednou tabulku. Podle které snadno určíte místo, na kterém by se měl štítek nacházet. Pokud ho nenajdete ani na jednom z uvedených míst. Zkuste se podívat do servisní knížky. Pokud nebude ani tam, nebo servisní knížku nemáte, patříte do skupiny majitelů, kteří musí zažádat o tyto informace u prodejce jejich vozu.

Zde si vyberte značku a model vašeho vozu.

Značka Umístění Značka Umístění
Alfa Romeo 7-4 Mazda Kontaktujte prodejce
Aston Martin 7 Mercedes 1-7
Audi 3 Mitsubishi 1
Maserati 1-4-7 Nissan 1
BMW 1-2-5-6-7-8 Opel 1
Chrysler 1 Peugeot 1-7
Citroen 1-7-8 Porsche 1
Lexus 1 Renault 1-5
Ferrari 1-4-7 Rolls Royce 1-7
Fiat 1-4-7 Rover 1-7
Ford 1-7 Saab 1
Suzuki 1 Seat 3
Honda 1-7 Škoda 3
Hyundai 1 Subaru 1
Jaguar 1 Toyota 1
Lada 7 Vauxhall 1
Land Rover 1 Volkswagen 3
Lancia 1-4-7 Volvo 6

Na tomto obrázku, dle vybraného čísla, naleznete nejpravděpodobnější umístění štítku.

3. Namíchání barvy

Pro správné namíchání barvy potřebujeme znát všechny tyto údaje. Bez nich není možné dohledat ten správný odstín a barva tak nemusí sedět s původní barvou vašeho vozu.

  • Značku a model vozidla
  • Rok výroby vozidla
  • Kód barvy ze štítku